TENGERIMALACOK

Ide írhatod maximum 250 karakter hosszúságban a honlap leírását ill. szlogenjét. A leírás fontos a weboldal látogatottá tételében, ezért érdemes jól megszövegezni.

A tengerimalac viselkedése

Mikor újdonsült malackánkat először tesszük be az új helyére, általában a legközelebbi sarokba fészkeli magát és onnan szemléli környezetét. Míg elmúlik ez a rémült állapot, és már akkor is meg mer mozdulni, amikor nem vagyunk a szobában, egy-két nap is eltelhet. A tengerimalacok nagyon hevesen reagálnak hirtelen mozdulatokra és ismeretlen hangokra. Nyugalmukra az első napokban különösen ügyeljünk! Ezután lassan kialakul a tengerimalac napi ritmusa, és csak rajtunk múlik, mennyire lesz kezes a későbbieken.


A tengerimalac kezdetben nagyon félénk

A napi ritmus alatt értjük az evés-alvás váltakozását. Nem mondhatjuk, hogy a tengerimalacok kifejezetten nappali vagy éjszakai állatok lennének, ugyanis a nap több szakaszában is alszanak. Ezeket az időszakokat többnyire nem tudjuk befolyásolni, de annyit elérhetünk, hogy ne éjszaka legyenek a legaktívabbak, amikor mi, emberek alszunk. A trükk egyszerű: mindig a nap ugyanazon pontján etessük meg kedvencünket. Megfigyelhetjük akár pár nap után, hogy ahogy közeledik ez a kijelölt pont a nap folyamán, a tengerimalac a ketrec rácsához jön, vagy hangos visításba kezd, ha csak vele egy szobába lépünk. Ez bizony az emlékeztetőnk, hogy közeledik az etetés ideje. Ha össze-vissza etetjük őket, akkor éjszaka akár egyetlen mozdulatunkra megindulhat a tengerimalac füttykoncert, hogy "Enni akarok azonnal!"


Hogyan szoktassuk kézhez a tengerimalacot?

A kézbeszoktatás kulcsa a türelem. Eleinte a tengerimalacok igen barátságtalannak mutatják magukat, elrohannak, ha a ketrecbe nyúlunk, kapálóznak, ha sikerült elkapnunk őket, extrémebb esetben harapnak is. Harapós malacokhoz még több türelem kell, de sok odaadással "kigyógyíthatóak" ebből a rossz szokásból. Hogy jó úton járunk a malac megszelídítésében, azt - ahogy a napi ritmusnál is láttuk - a malackák nyalogatással, kurrogással és finom csipkedéssel jelzik. Egy másik árulkodó jel lehet az is, ha a tengerimalac ölünkben ülve mosakszik, sőt, a bizalom jelének tekinthetjük azt is, ha orvul egy kis tócsával kedveskednek nekünk. A szobatisztaság a malacok esetében kemény dió, de nem elérhetetlen cél, több ismerősünk is van, akinek sikerült leszoktatnia kedvencét az ölbe vagy a szőnyegre pisilésről.


A tengerimalac ugrál örömében

Engedd szabadon a tengerimalacot

Az egyik legnagyobb örömforrás a tengerimalacok számára a szobában vagy a kertben való mászkálás. Ha először tesszük ki a ketrecből, még félénk, de amint rájön, hogy szabad lett, vidám motyogás kíséretében a lakás alapos felderítésére indul. Ilyenkor a magunk és a malacok érdekében ügyeljünk rá, hogy kedvencünk ne találkozhasson elektromos vezetékekkel! Máskor is megfigyelhetjük, de mi a szobában tett séták során látjuk legtöbbször az ún. popcornozást. Általában kicsi vagy fiatalabb malacokra jellemző, hogy minden előzmény nélkül eufórikus csipogást hallatva ugrándoznak, miközben a levegőben 180 fokos fordulatot tesznek. Amikor mi ezzel a jelenséggel először találkoztunk, valamilyen idegi eredetű betegségre gyanakodtunk, de természetesen erről szó sincs! A tengerimalac egyszerűen csak "ugrál örömében". Hasonló a reakció, ha a malacot visszatesszük a frissen almozott lakhelyére, vagy ha a kedvenc eledelével kedveskedünk neki. A popcornozás "fertőző". Ha egy malac elkezdi, a többi is pattogni kezd.

A malackák egy másik ritka és különös szokása éjszaka jelentkezik. A madárcsicsergést idéző hangjelenséget egyetlen malac adja, amíg a többiek csöndben lapítanak. Ilyenkor általában hosszan simogatjuk a csiripelő malacot, és bár a kedveskedés ideje alatt jó malachoz illően kurrog, miután visszamegyünk aludni, újra elkezdi. Több helyen olvasható, hogy ez a félelem kifejezésének egy formája, de igazság szerint a jelenség még megfejtetlen rejtély a tengerimalactartók körében.


  Miért jó két vagy több tengerimalacot tartani? Néhány érv:
  - a kölcsönös viszony (interakció) pozitívan hat egészségükre, egymást hallják, szaglásszák, sajátos hangokkal, testi jelekkel kommunikálnak, emocionális állapotukat mindez serkenti;
  - általában jobb az étvágyuk, kiegyensúlyozottabb az étrendjük (ha egyikük olyan élelmet fogyaszt, amit a másik eddig valamilyen ok miatt nem evett, az előbbi példáját a „válogatós” vagy az adott eleséget nem ismerő malac is követni fogja, így étrendje változatosabb lesz);
  - egymással játszanak, egymást követik, vidámabban járkálnak, szaladgálnak



Hangok

Berreg, durrog (motorcsónak zúgásához hasonló hangot hallat). Hímnél, nősténynél egyaránt hallható ez a gerjesztő, késztető, keltető hang:
   - A hím így kelt hatást a nőstényben (a nemi ösztön megnyilvánulásának jele), ilye
nkor testét himbálja, hátsó felét - a területet megjelölve, maga után szagot hagyva - csúsztatja.
   - A nőstény e hanggal jelzi, hogy párosodni hajlandó.
   - Az alacsonyabb rangú nőstény - gyakran fejét leha
jtva, mozgatva - berregő hanggal köszönti a magasabb rangú nostényt, jelezve, hogy szándéka békés.
   - Hasonló neműek esetében a dominancia kifejezője is lehet - domináns az a fél, amelyik rövidebb-hosszabb ideig tartó körbejárás, testhimbálás után a másik fél hátára bármikor rámászhat (a másik féltől erre engedélyt kap).

Berreg

    

Röviden felberreg - figyelmeztető, nemtetszést kifejező hang. Hirtelen zajra, egy általa nem kedvelt hangra, nem megfelelő simogatásra reagál így. Akkor is hallatja, ha valamire figyelmeztet.

Röviden felberreg

    

Visít - éhség, magányosság, fájdalom, félelem esetén hallható. Az emberrel való együttélés egy feltételes reflexet alakított ki benne, a zacskó zörgésére, a hűtőajtó nyitására stb. éles visítással reagál (gyakran akkor is, ha nem éhes ). Panaszos, tompább visítással magányosságát, fájdalmát fejezi ki. Félelem esetén visítása pánikszerű, riadt.

Visít (éhes)

    

    

Panaszkodik (fáj)

    

Mormog, halkan röfög - elégedettségét fejezi ki. E hangot hallatja, ha simogatják, és jól érzi magát. Halkan, ütemesen röfög akkor is, ha társaival sétál, járkál, jelezve, hogy jó a közérzete.

Mormog

    

Röffent, halkan duruzsol - kölykök, szoptató nőstények hangja.
  Érdekesség: A pici kölykök hangját gyakran nem halljuk, mert anyjukkal az emberi fül számára nem érzékelhető hangon kommunikálnak, ultrahangot használnak.


Süvölt, fütyül, sziszeg, a fogát csattogtatja - ellenszenvét, haragját, agresszivitását fejezi ki. A fogcsattogtatás a verekedés előjele. Mérsékelt formában a domináns tengerimalac így fenyegeti alacsonyabb rangú társát.

Fogát csattogtatja

    

Élesen csipog - az eleinte lassú, majd fokozatosan erősödő ütemes csipogás nőstényeknél és hímeknél egyaránt hallható. Viszonylag ritkán fordul elő, általában késő éjszaka, vagy kora reggel műveli, s ilyenkor olyan, mintha önkívületi állapotba esne. Ezt a csaknem idegesítő, zavaró hangot nem sok gazdi hallotta. Nem mindegyik malac csipog, de akadnak olyan egyének is, melyek e madárhanghoz hasonló hangot gyakran hallatják. Pontosan nem lehet tudni, milyen ingerek váltják ki e reakciót. Legtöbben azt állítják, hogy leginkább a párját, társát (el)vesztett, vagy egyéb stresszt megélt - haragos, ideges, ijedt - malac csipog így. Willancs úr akkor csipogott (immár több alkalommal is *), amikor az éppen ösztruszban lévő párjától külön, egy másik helyiségbe tettem. Az ezt követő, többször megismételt, idegesítő csipogás miatt a hímet rövid idő után vissza kellett hoznom, s ketrecét az ovuláló nőstény ketrece mellé tennem, hogy a kevésbé kellemetlen megoldást válasszam, ugyanis könnyebb volt elviselni a szaporodóképessé vált nőstény szagát érző hím kora hajnali „eszeveszett” berregését, dürrögését, mint az éles és hosszantartó csipogást :-).
  * Egy alkalommal, szintén kora reggel, ugyanez duóban is lezajlott. Apja csipogására reagálva - mintegy válaszként - a másik helyiségben az anyja és testvérei társaságában tartozkodó néhányhetes hím kölyök is hallatta.
  A fajtársak e csipogásokra különbözőképpen reagálnak.
Legtöbbjük dermedten, feszülten figyel, tevékenységét (a járkálást, kotorászást, táplálkozást stb.) félbeszakítva megáll és/vagy hirtelen elhallgat, esetleg - ritkábban - válaszol, vagy biztonságos helyre bújik, a levegőbe szaglász, de akad olyan egyén is, aki közömbösen hallgatja.

Csipog

    

Mi lehet a kiváltó ok, az inger, mi késztetheti e társas állatok egyes tagjait arra, hogy csipogjanak? Bizonyosan senki sem tudja. Számos, mások által is tapasztalt/leírt eseteket tanulmányozva úgy hiszem (feltételezem), hogy a csipogás egy olyan, szelídített tengerimalacoknál már csak lappangó ösztön, mely erőteljesebben a vadonélő tengerimalacoknál nyilvánul meg. Célja a társ- illetve csoportkeresés, a társ- ill. csoport utáni vágy, szétszéledt/szétzavart társak esetén a csoportújraegyesítés.









Weblap látogatottság számláló:

Mai: 8
Tegnapi: 1
Heti: 40
Havi: 21
Össz.: 18 969

Látogatottság növelés
Oldal: Viselkedés
TENGERIMALACOK - © 2008 - 2024 - tengerimalacokom.hupont.hu

A HuPont.hu segítségével egyszerű a honlap készítés! Programozói tudás nélkül is: Honlap készítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »